Postaráme se o vše kolem prodeje
Ušetřete svůj čas a nervy a svěřte prodej nemovitosti nám. Postaráme se o veškerou administrativu.
S daným postupem se pojí ještě jedna významná skutečnost, a sice, že se neobejde bez zřízení (v pořadí již druhého) zástavního práva k vámi převáděné nemovitosti. Toto nové zástavní právo má za úkol zajistit peněžní prostředky, které banka kupujícímu na nákup vaší nemovitosti půjčuje. Ačkoliv se z vašeho pohledu jedná o cizí dluh (dluh kupujícího vůči bance), bude to v určité fázi převodu právě vaše nemovitost, která tento cizí dluh bude zajišťovat. Jakkoliv se dané řešení může pro kupujícího zdát nekomfortní, hypoteční praxe žádné jiné nepřipouští. Na druhou stranu dlužno dodat, že tento postup obvykle nečiní zásadní potíže. Zástavní právo je právo věcné, to znamená, že vždy sdílí osud věci, kterou zatěžuje. Po převodu vlastnického práva k vaší nemovitosti proto spolu s vaší nemovitostí přejde na kupujícího i toto nové zástavní právo.
Jak načasovat prodej nemovitosti s hypotékou?
Pro účely splacení hypotéky v rámci prodeje vaší nemovitosti je rovněž zapotřebí stanovit správný termín, ke kterému má ke splacení hypotéky dojít. Tento termín se z časového hlediska bude lišit podle toho, zda kupující kupní cenu hradí z vlastních zdrojů či z prostředků hypotečního úvěru, a to z důvodů, které byly rozvedeny výše. K požadovanému termínu vaše banka vyčíslí veškeré své pohledávky, jejichž včasnou úhradou dosáhnete zániku zástavního práva na vaší nemovitosti. Zástavní právo se totiž vyznačuje tzv. akcesoritou, což znamená, že zástavní právo zaniká vždy společně s dluhem, který zajišťuje.
Prodej nemovitosti zatížené zástavním právem tedy nepředstavuje nijak zásadní problém, který by vás od záměru prodeje měl odradit. Naopak, v dnešní době, která prodávajícím přináší zajímavé obchodní příležitosti, můžete z výtěžku prodeje dosáhnout nejen na splacení hypotéky, která se k prodávané nemovitosti váže, ale například i druhé hypotéky, zatěžující vaši jinou nemovitost. S ohledem na neustále rostoucí úrokové sazby hypotéčních úvěru se toto zdá jako zajímavé východisko zejména tehdy, končí-li vám v dohledné době období fixace stávající hypotéky.
Prodej nemovitosti zatížené zástavním právem se vyznačuje vyššími nároky co do nastavení a načasování jednotlivých kroků a vyžaduje jejich vzájemnou a úzce provázanou koordinaci nejen mezi smluvními stranami, ale zejména mezi jejich bankami. Pokud byste si některými z těchto kroků nebyli zcela jisti, obraťte se s důvěrou na odborníky, kteří na hladký průběh celého procesu dohlédnou.
Autor článku Miroslav Pleva je realitním advokátem spolupracujícím s franšízantem sítě realitních kanceláří RE/MAX.